Nejčastější dotazy / FAQ

 

1. Kdy a jak často mám nárok na předpis zdravotních kompresivních punčoch a kdo mi je předepíše?
Pokud je u Vás zjištěna příslušná diagnóza, může Vám punčochy předepsat Váš praktický lékař nebo přímo specialista. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění jsou tyto pomůcky propláceny opakovaně 1x za 6 měsíců. Kompresivní výrobky je možné si zakoupit i bez předpisu jako zdravotnickou pomůcku za jejich plnou cenu bez spoluúčasti zdravotní pojišťovny.

2. Punčochy mě moc svírají a tlačí, nemůžu v nich vydržet.
Aby punčochy plnily správnou funkci, musí výrazně snížit zvýšený žilní tlak ve Vašich žilách a k tomu potřebují vyvinout poměrně vysoký protitlak – to je základní funkce Vašich kompresivních punčoch. Přesto si však zkontrolujte, zda máte správnou velikost. Na punčochy si zvykejte postupným nošením, začněte je nosit 2-4 hodiny denně a tuto dobu postupně prodlužujte.

3. Rozměry mých končetin neodpovídají standardním tabulkovým velikostem. Mám nárok na předpis poukazu na výrobek zhotovený dle mých individuálních mír z prostředků veřejného zdravotního pojištění? Mohu si takový výrobek zakoupit i bez poukazu?
Pokud Váš lékař zjistí, že rozměry Vaší končetiny neodpovídají standardní velikostní soustavě, může Vám předepsat punčochy na míru, které jsou vyrobeny přesně podle Vašich rozměrů. Nárok na individuálně zhotovené punčochy je stejný jako u standardních, a to 1 x za 6 měsíců. Jejich úhradu ale musí schválit revizní lékař Vaší zdravotní pojišťovny. Stejný výrobek si můžete objednat a zakoupit i bez poukazu za plnou cenu bez spoluúčasti zdravotní pojišťovny.

4. Proč nedrží protiskluzová krajka/lem?
Přesvědčte se, zda máte správnou velikost punčochy, popř. odmastěte lem. V místě oblasti lemu před navlékáním punčoch nepoužívejte krémy a tělová mléka.

5. Jak si mohu ověřit, že mám správně určenou velikost punčoch?
Správně určenou velikost si můžete překontrolovat sami. Na stránkách www.maxis-medica.cz je v bloku "URČENÍ VELIKOSTI" umístěném v levém zápatí odkaz na aplikaci, podle které si svůj typ punčoch můžete přeměřit. Ale pozor! Přeměřujte vždy hned ráno a pozorně si zkontrolujte svůj typ punčochy, ne všechny používají stejnou velikostní tabulku.

6. Co znamená „DEN“?
S označením DEN se často setkáváte u podpůrných (preventivních) – volně prodejných punčoch. Označení však nemá nic společného s kompresí výrobku. DEN je zkratka jednotky nazvané Deniér označující hmotnost 9.000 metrů vlákna, jde vlastně o označení tloušťky (síly) vlákna. Komprese je vždy označována pouze zkratkou mm Hg, kvalitní podpůrná punčocha má 18-21 mm Hg.

7. Musím oblékat punčochy ráno ještě na lůžku?
Určitě ano, končetiny nejsou po ránu nateklé a oblékání punčoch je snazší. Navíc i velikost punčoch se určuje podle ranních rozměrů.

8. Musím nosit punčochy po celý den i noc?
Punčochy se nosí hlavně během dne. Ale existují i indikace, kdy je žádoucí je nosit i v noci. O této otázce se poraďte se svým lékařem.

9. Musím nosit punčochy i v horku?
Punčochy je důležité nosit i v teplém počasí, protože právě při vyšších teplotách jsou končetiny k otokům náchylnější.

10. Existují nějaké pomůcky pro ulehčení navlékání kompresivních punčoch a pažních návleků?
Ano, takové pomůcky existují a zčásti je hradí ZP. Slouží k navlékání punčoch i pažních návleků. Více se o nich dozvíte na našich webových stránkách www.maxis-medica.cz v sekci Navlékač.

11. Jaká je životnost punčoch?
Požadavek na životnost punčoch je šest měsíců. Po této době si je můžete nechat znovu předepsat Vaším lékařem. Výrobce garantuje praktickou upotřebitelnost výrobku z hlediska zachování komprese po dobu 6 měsíců od data zakoupení. Podmínkou je řádné užívání a ošetřování výrobku v souladu s návodem k použití.

12. Které rozměry jsou pro určení velikosti nejdůležitější?
U punčoch jsou důležité všechny rozměry, nejdůležitější je však v oblasti největší komprese – nad kotníkem. V tabulkách je udáván jako rozměr „b“.

13. Hradí I. kompresivní třídu zdravotní pojišťovna?
I.kompresi neboli podpůrnou pojišťovny nehradí. Ta je volně prodejná a každý pacient si ji hradí sám. I.komprese je dle normy RAL GZ 387 definována tlakem 18-21 mm Hg.

14. Měla bych nosit kompresivní punčochy v těhotenství?
Ano. Právě v těhotenství dochází k častějším otokům dolních končetin, proto je nošení alespoň podpůrných kompresivních punčoch velice důležité. Pokud Vám však nohy natékají hodně, může Vám lékař předepsat plně hrazené speciální těhotenské punčochové kalhoty ve II. kompresivní třídě.

15. Musím si brát punčochy před delší cestou autem, autobusem nebo letadlem?
Při delší cestě autem, autobusem nebo letadlem je vhodné použít speciální podpůrné podkolenky určené pro dlouhé cesty  (výrobky RELAX TRAVEL, RELAX 150 DEN a RELAX 280 DEN). Vždyť i obecně známý "syndrom ekonomické třídy“ je popsán v mnoha cestovních i odborných zdravotnických materiálech.

16. Kde si můžu koupit vaše punčochy? Mohu si je objednat přímo od vás, nebo musím do prodejny zdravotnických potřeb či lékárny?
Náš sortiment je běžně k dostání ve většině zdravotnických prodejen a i v některých lékárnách. Personál zdravotnických prodejen a lékáren je námi dokonale proškolen a je ochoten Vám kdykoli poskytnout nezbytné informace k výrobkům. Seznam autorizovaných prodejen v jednotlivých krajích ČR najdete zde.

 

 Nejčastější dotazy / FAQ

 
Stahuje se...
TOPlist